1. Anasayfa
  2. ThermaCare® ısı tedavisi
  3. Buradasınız: ThermaCare® Isı tedavisi

Ağrıyı gidermeye yönelik ısı tedavisi

ISI TEDAVİSİ NEDİR?

Isı tedavisi fizyoterapide ağrıyı ve inflamatuvar olmayan rahatsızlıkları tedavi etmek için ısının vücuda tedavi amacıyla uygulanmasıdır. Isı, kaslar üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve bu nedenle kas tutulmasına bağlı ağrıya karşı yararlı olabilmektedir.

Isı tedavisi nasıl etki gösterir?

Isı tedavisi üç şekilde yararlı olur: Kan akışını artırır, hasarlı dokunun onarılmasına yardımcı olur ve ağrı hissini azaltır.

Etkilenen bölgeye uygulanan lokal ısı, kan akımını arttırır.  Artan kan akışı, ağrıya neden olan inflamatuvar mediatörlerin konsantrasyonunu azaltır ve metabolik ürünler daha hızlı taşınır, bu da ağrıyı azaltır. Ek olarak, hasarlı bölgeye daha fazla miktarda oksijen ve besin taşınır. Bu şekilde ısı tedavisi hasarlı kasın normal durumuna geri döndürülmesine yardımcı olur.

Uygulanan ısı aynı zamanda ısı reseptörlerini de uyarır. Bu sıcaklık uyaranı, beyne iletilen ağrı uyaranı ile mücadele eder. Sonuç olarak beyne daha az ağrı uyaranı ulaşır ve ağrı daha az hissedilir.

Isı tedavisi ne zaman kullanılır?

Isı tedavisi özellikle aşırı veya uygunsuz zorlanma, burkulma, aşırı efor veya kas tutulması sonrası görülen ve spesifik olmayan kas ağrılarında ağrıyı azaltmada etkilidir.

Isı tedavisinin kontrendikasyonları (Asla kullanılmaması gereken durumlar)

Akut inflamatuvar (iltihaplı) süreçlerin görüldüğü durumlarda ısı tedavisi inflamasyon sürecini arttıracağından kullanılmamalıdır. Kardiyovasküler sorunlar, diyabet, hasarlı bölgede açık yaralar, ateş, romatoid artrit ve gebelik gibi durumlarda kullanmadan önce bir doktora başvurun.

Ağrıyı gidermede sıcak mı soğuk mu daha faydalı olur?

Eklem burkulması veya şişlik gibi akut yaralanmalar soğukla ​​tedavi edilmelidir. Isı ise tutulmuş kaslar ve karın krampları gibi kronik şikayetlere yardımcı olur. Akut inflamasyonda ısı tedavisi önerilmez.

Farklı ısı tedavisi türleri

Isı tedavisi fizik tedavinin bir parçası olduğu için genellikle diğer fizik tedavi yöntemleriyle birleştirilir. Vücuda veya etkilenen bölgeye ısı uygulandıktan sonra, örneğin masaj yapılır. Bu sayede kaslar etkili bir gevşer ve gerginlik ortadan kalkar. Ancak ısı tedavisi tek başına kas ağrısı için etkilidir.

Sıcak hava veya kızılötesi ile ısı tedavisi

Bu tür ısı tedavisi, popüler kırmızı ışık lambası olarak iyi bilinir. Kızılötesi ışık cildin üst tabakasına nüfuz eder ve ısı olarak daha derindeki tabakalara geçer. Bu, kan dolaşımını ve kasların gevşemesini sağlar.

Isı torbası ile ısı tedavisi

Bir ısı torbasında, ısıyı muhafaza eden bir madde mevcuttur, bu torba vücuda yerleştirilir ve sıkıca bastırılır. Örneğin, ısı tedavisi için doğal çamur, özel jeller ve mineralli çamur kullanılır. Bu, ısının kas katmanlarına derinlemesine nüfuz etmesini ve kan dolaşımını arttırmasını sağlar. Bir ısı torbası ile tedavi sadece etkilenen alanla sınırlı olmayıp daha geniş alana etki eder.

 

Ultrasonik ısı tedavisi

Ultrason kullanılarak yapılan ısı tedavisi sırasında, etkilenen bölgeye bir ultrason başlığı yerleştirilir. Bu hızlı bir şekilde, ısı üreten art arda dalgalar yayar.

 

Isı yastığı

Kiraz çekirdeği yastıkları veya diğer dolgular içeren ısı yastıkları birçok evde bulunabilir ve kişisel kullanım için çok uygundur. Yastık genellikle mikrodalgada ısıtılır ve ağrılı bölgeye yerleştirilir. Uygulanan ısı kan dolaşımını uyarır. Isı yastıkları genellikle örneğin çamur içeren ısı torbalarından daha yüzeysel bir etkiye sahiptir.

Isı bandı

Ağrılı bölgeye bir ısı bandı uygulanır ve bant bu bölgeyi saatlerce ısıtır. Çoğu ısı bandının aksine, ThermaCare® ısı bantları ciltte bir ısı tepkisi oluşturmaz, bunun yerine cilde ısı uygular. Bu, ısının daha derine nüfuz etmesini ayrıca kan dolaşımını ve kasların 16 saate kadar gevşemesini sağlar.

Sıcak rulo

Sıcak rulo, sıkıca sarılmış ve sıcak suya batırılmış bir veya iki kalın havludan oluşur. Daha sonra sıcak havlular uygulama yapılacak bölgeye yavaşça yuvarlanır ve masaj yapar gibi cilde bastırılır.

Evde ısı tedavisi

Doğru araçlarla evde kolayca ısı tedavisi uygulayabilirsiniz. Kırmızı ışık lambası, ısı yastığı ve ısı bantları bunun için özellikle uygundur. Kırmızı ışık lambasının avantajı, vücudun herhangi bir bölgesine yönlendirilebilmesidir. Ancak yanıkları önlemek için kullanırken kullanım talimatlarına dikkat etmelisiniz.

Kiraz çekirdeği içeren ısı yastıkları mikrodalgada ısıtılır ve vücudun ağrılı bölgesine yerleştirilir. Yastığı yerinde tutmak ve yastığın sıcağını korumak için bir battaniye veya havlu kullanılabilir.

ThermaCare® ısı bantları gibi kendinden yapışkanlı ısı bantları veya ısı yastıkları özellikle boyun ve sırt ağrısı için uygundur. Isı bandı uygulandıktan sonra en az 8 saat boyunca yaklaşık 40°C terapötik ısı yayar. Böylece özgürce hareket edebilir ve iyi gevşemiş kasların keyfini sürebilirsiniz.

SORULAR VE CEVAPLAR

Isı ne tür ağrılara iyi gelir?

Kas gerginliğine bağlı akut, inatçı ve spesifik olmayan kas ağrıları ısı tedavisiyle rahatlatılabilir. Kas gerginliğinin söz konusu olduğu durumlarda, ısı yalnızca akut inflamasyon veya şişlik yoksa kullanılmalıdır, örnek olarak bilek burkulmasında kullanılmamalıdır. Durumun böyle olup olmadığından emin değilseniz, bir doktora başvurmanızı öneririz.

İnflamasyon durumunda hangisi daha iyidir: Sıcak mı soğuk mu?

Soğuk iyi bir ağrı kesicidir ancak inflamasyonu önleyici bir etkisi yoktur ve tek başına drenaja (inflamasyonun giderilmesine) yardımcı olmaz. Ağrının başlangıcından itibaren ilk 24 ila 72 saat içinde veya travma sonrasında kompresyon ile uygulanması önerilir. Isı, akut inflamasyon süreci bittiğinde devreye girer ve yaralanan dokunun iyileşmesini kolaylaştırarak yardımcı olur.

Isı ağrıyı nasıl giderir?

Isı, kan akışını artırıp doku metabolizmasını uyararak iyileşmeyi destekler ve ağrı hissini azaltır.

Isı tedavisi nedir?

Isı tedavisi, ağrının giderilmesi ve sağlık için ısının vücuda tedavi amacıyla uygulanmasıdır. 40°C civarındaki sıcaklıklarda yüzeysel ısı (harici bir kaynaktan uygulanan ısı anlamına gelir), tedavi amaçlı olarak uzun bir süre boyunca kullanılır. Ağrıyı ve inflamatuvar olmayan hastalıkları tedavi etmek amacıyla tek başına veya diğer tedavilerle birlikte (örneğin fizyoterapi ile) kullanılır. Isı, kaslar üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve bu nedenle gerilimin neden olduğu ağrıya karşı yararlı olabilmektedir.