1. Anasayfa
 2. Ağrıyı tedavi edin
 3. Sırt ağrısı
 4. Sırt ağrısını hafifletmeye ne iyi gelir?
 5. Buradasınız: Sırt ağrısını hafifletmeye ne iyi gelir?

Sırt ağrısını hafifletmeye ne iyi gelir?

sırt ağrısı için esnetme haraketi yapan adam

Sırt ağrısıyla mücadele etmenin birçok yolu vardır. Burada en yaygın yolları sunuyoruz ve sırt ağrısının nasıl hafifletileceğine ilişkin ipuçları veriyoruz.

AB nüfusunun yaklaşık yüzde 80'i hayatlarında en az bir kez sırt ağrısı yaşamıştır, yaşamaktadır veya yaşayacaktır.

Sırt ağrısının nedenleri çok farklı olabileceğinden tedavi hastaya göre kişiselleştirilmelidir. Burada kesin olan şey, bel ağrısının, bir ağrı hafızası oluşmadan ve buna bağlı olarak ağrının kronik hale gelme riski ortaya çıkmadan önce derhal tedavi edilmesi gerektiğidir.

SIRT AĞRISI – HIZLI BİR ŞEKİLDE HAFİFLETMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Bel ağrısından etkilenen hastalar, ağrıyı hafifleten hızlı çözümler arar. Harici (topikal) ve dahili tedavi (örneğin, tablet şeklinde ağızdan alınan ağrı kesiciler) arasından seçim yapabilirsiniz. Harici uygulamalar ayrıca tedavinin etkililik derecesine göre de birbirlerinden ayrılmaktadır. Bu tedavilerin bazıları daha yüzeysel bir etkiye sahipken (örneğin, kan dolaşımını artıran merhemler) bazıları ise uzun süreli derin etkiye sahiptir (örneğin, ThermaCare® ısı bantları aracılığıyla yoğun ısı tatbik edilmesi).

Genel olarak, etkililik önemlidir ancak bundan da önemlisi bu tedavi türünün nasıl tolere edildiği dikkate alınmalıdır. Dolayısıyla, hangi tedavi şeklinin en iyi olduğu sorusu, sizin tarafınızdan ihtiyaçlarınız göz önünde bulundurularak cevaplanmalıdır. Aşağıda, ilgili yöntemin gerçek avantajları ve dezavantajları tıbbi bir bakış açısıyla sunulmaktadır. Ayrıca, tüm tedavilere egzersiz mutlaka eklenmelidir.

Isı uygulaması sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olur mu?

Ağrılı gerginlik çoğunlukla kasların yanlış gerilerek zorlanmasından kaynaklanır. Bu gerginlik nedeniyle kaslar sertleşir ve böylece kan dolaşımı bozulur. Isı tedavisinin etkisi bu temel tetikleyiciler üzerinden yani doğrudan derinlerdeki bu nedenlerle mücadele ederek başlar. Tamamen doğaldır ve ilaçlara özgü yan etkiler görülmez. İnflamasyondan kaynaklanan sırt ağrıları için ısı uygulaması yapılmamalıdır. 

Isı uygulaması, aşağıdaki gereklilikler karşılandığında sırt ağrısı için en iyi sonucu verir:

 • Uygulama sıcaklığının yaklaşık 40°C olması.
 • Isının sekiz saat boyunca sürekli olarak devam etmesi
 • Isının, gerilmiş kaslara ve ağrılı dokuya derinden nüfuz etmesi.
 • Uygulama sırasında, ağrısı olan kişinin hafif egzersizler yaparak gerginliğin giderilmesine yardımcı olması.

ThermaCare® ısı bantları bu dört kriteri karşılar ve akut sırt ağrısı ve kas ağrısının mümkün olduğu kadar doğal ve rahat bir şekilde giderilmesi için idealdir. Alternatif ısı uygulamaları arasında, elektrikli ısıtıcı pedler, kızılötesi lambalar veya kiraz çekirdeği ile doldurulmuş pedlar ve fango paketleri gibi yaygın ev çözümleri yer alır.

Bel ağrısında ısı uygulamasının kullanımı hakkında ayrıntılı bilgiye hazırladığımız rehberden ulaşabilirsiniz.

Sırt ağrısı için ısı uygulaması

Sırt ağrısına yönelik jel ve merhemler

Kan dolaşımını hızlandıran merhemler vücudun etkilenen kısımlarını ısıtır ve bu sayede gerginliği giderebilir. Bu tedavi sırasında hissedilen “ısı etkisi”, tedavi edilen cilt bölgesindeki sıcaklık ve ağrı reseptörlerinin uyarılmasından kaynaklanmaktadır. İstenen ısıtma etkisi bu nedenle yalnızca yüzeyseldir. Ancak bu, ağrının kaynaklandığı derin kas katmanlarında istenen gevşeme etkisini elde etmek için genellikle yeterli değildir.

Ayrıca, uygulamanın yaralı cilt bölgelerine veya muköz membranların yakınına yapılmaması gerekir. Bunun nedeni, birçok merhemde ısı üretmek için kullanılan ve kırmızı biber özünden elde edilen ana etkin madde kapsaisindir. Kapsaisin bu hassas cilt bölgeleriyle temas ettiğinde, ciltte kaşıntı, kızarıklık ve diğer cilt tahrişleri meydana gelebilir. Merhemlerde veya kremlerde kapsaisin yerine şeytan pençesi gibi şifalı bitkilerin özleri veya başka etkin maddeler kullanılır. Bu maddelerin kullanımı sonucunda da lokal cilt tahrişleri meydana gelebilir.

Sırt ağrısını hafifletmeye yönelik masaj

Masajlar blokajları giderir ve kan dolaşımını hızlandırır. Vücudun bir kısmı ağrıyorsa, insanlar rahatlamak amacıyla genellikle bilinçsiz olarak o bölgeyi ovuştururlar. 

Sırt veya boyun masajı kasları gevşetir, mevcut blokajları açar ve dokudaki kan dolaşımını artırır. Bu durum rahatlatıcı bir gevşeme etkisi yaratır ve ılık bitkisel yağlar kullanılarak bu etki daha da artırılabilir.

Her ne kadar masaj yapılan kişiyi iyi hissettirse de sırt ağrısı mevcut olduğunda atılacak en doğru adım, hastanın fiziksel antrenman ve aktiviteleri yerine getirmesinden geçer. Sırt ağrısının osteoporoz, inflamasyon veya disk fıtığının bir sonucu olarak geliştiği durumlarda, sırt ağrısını masajla tedavi etmeye çalışmadan önce bir doktora başvurmak gerekir.

Sırt ağrısını hafifletmeye yönelik ilaçlar

Sırt problemleri genellikle şiddetli ağrı ile tarif edilir. Hızlı iyileşme için yeterli egzersiz yapılması önemlidir. Bununla birlikte, sırt ağrısı yaşayan birçok hastada, bu ağrılar acilen geçmesini istedikleri bir ıstırap haline gelir.

Herhangi bir ağrı tedavisinin amacı, sınırlayıcı semptomların, günlük aktivitelere yeniden başlamanın düşünülebileceği düzeye kadar azaltılmasıdır. Burada amaç, hareketsizlik ve acıdan kaynaklanan kısır döngüyü kırmaktır. Çoğu zaman, yaygın ev çözümleri ile hastanın kendi kendini tedavi etmesi yeterlidir. Ağrının devam etmesi veya kötüleşmesi durumunda, daha etkili ilaçlara başvurulması oldukça mantıklıdır. Bu gibi durumlarda ağrı kesiciler rahatlatma sağlayabilmektedir. Bu ilaçlar ağrı hissini azaltır.

İlaçların içindeki etkin maddeler, yalnızca vücudun ikaz verici sinyallerini bastırır. Aslında, ağrı sinyallerini iletmesi gereken haberci maddeler engellenir. Kısa vadeli bir çözüm olarak semptomlar hafifler ancak sırt veya boyun ağrısının asıl nedeni göz ardı edilmiş olur. 

İnflamasyonun neden olduğu sırt ağrılarında da ağrının sebebiyle mücadele açısından bazı antiinflamatuvar ilaçlar kullanılabilir. Bu nedenle, yalnızca ağrı iletiminin bastırılması değil, aynı zamanda ağrının nedenine karşı potansiyel bir mücadele de söz konusudur. 

Hastaların çoğu için vücut kendini iyileştirene kadar herhangi bir acı hissetmemek de yeterlidir. Ağrı kesicilerle ağrının hızla dindirilmesi kulağa hoş gelmekle birlikte, bu durum potansiyel bir risk de barındırmaktadır. Özellikle düzenli kullanımdan sonra olmakla birlikte bazen tek bir dozdan sonra bile veya diğer tıbbi ürünlerle birlikte kullanıldıklarında tıbbi ürünlere özgü çeşitli yan etkiler ortaya çıkabilmektedir.

İlaç kullanımına doğal bir alternatif olarak, ısı terapisi ile tedavi sayılabilir. Klinik çalışmalarda, sekiz saate kadar uygulanan yoğun ısının sırt ağrısında aynı oranda etkili olduğu gösterilmiştir. 

SIRT AĞRISI NASIL ÖNLENEBİLİR?

Kasların aktif ve düzenli şekilde çalıştırılması, sırt ve boyun ağrılarının önlenmesinde önemli bir adımdır. Bunun için spor salonuna gitmenize bile gerek yoktur! Hedefe yönelik egzersizler sayesinde sırt ve boyun kaslarınızı evde veya iş yerinde de güçlendirebilirsiniz. Oturan, kaldıran ve hareket eden herkes antrenman etkisini destekler.

Sırt ağrısını hafifletmeye yönelik egzersizler

Egzersiz, birçok durumda sırt ağrısına iyi gelir. Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı basit egzersizler vardır. Doğru yapıldığında, bu egzersizler sayesinde sırt ağrısı hafifletilebilir ve uzun vadede sırt ağrısıyla mücadele edilebilir. Rehberimizde sırt ağrısını hafifletmeye yönelik çok sayıda egzersiz yer almaktadır. 

Not: Akut veya kronik sırt ya da boyun ağrısının görüldüğü durumlarda, hangi egzersizlerin sizin için uygun olduğu konusunda lütfen bir doktora danışın.

Oturma

Kötü duruş ile sırt ağrısının başlangıcı arasında herhangi bir ilişki yoktur. Burada odaklandığımız şey oturma şeklimiz olmamalı. İnsan doğası hareket etmek üzerine kuruludur ve bu nedenle hareket etmemiz gerekir. Dolayısıyla, sık sık vücut pozisyonumuzu değiştirmek ve ayrıca iş yerinde her 30 dakikada bir ayağa kalkıp biraz yürüyüş yapmak daha iyi bir çözümdür.

Düzgün uyku

İyi bir uyku kalitesi sırt ağrısını olumlu yönde etkileyebilir. Yatak satın alırken aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir:

 • Omurganın en uygun şekilde konumlandırılması için omurganın doğal şeklinin desteklenmesi
 • Yatağın sertlik derecesinin kendi vücut ağırlığınıza göre ayarlanması
 • Omuzlar ve kalçalar gibi ön plandaki vücut kısımlarının yan yatarken yatağa gömülebilmesi
 • Yatar pozisyondayken de başın omurga ile düz bir hat şeklinde aynı hizada olmasını destekleyen ergonomik yastıkların veya boyun desteklerinin seçilmesi

Verebileceğimiz en iyi tavsiye, tercih ettiğiniz tarafa doğru yan yatıp bacaklarınızı karnınıza doğru çekmeniz ve bacaklarınızın arasına bir yastık koymanız olacaktır. 

ÖZET: SIRT AĞRISINI HAFİFLETMEYE NE İYİ GELİR?

Peki, sırt ağrınız varsa ne yapmalısınız? Gerginliğin neden olduğu spesifik olmayan sırt ağrısının görüldüğü durumlarda, terapötik yoğun ısı genellikle en iyi yöntemlerden biridir. Bu ısı, ağrıyı hafifletir ve gerginliği yavaşça gevşetir. ThermaCare® ısı bantları böyle durumlar için özellikle uygundur.

Ağrı kesiciler, sıcak banyolar veya sıcak su torbaları gibi harici ısı uygulamaları sırt ağrısını kısa süreliğine hafifletmeye yardımcı olabilir ancak gerginliği geçirmez.

Sırt ağrısını önlemek için otururken duruşunuzu sık sık değiştirin ve her 30 dakikada bir ayağa kalkıp birkaç adım yürüyerek düzenli bir şekilde hareket edin. Genel olarak spor yapmak ve özellikle sırt ve boyun egzersizleri yapmak, sırtınızın sağlıklı kalmasına ve sırt ağrısının önlenmesine yardımcı olur.

SORULAR VE CEVAPLAR

Sırt ağrısı nasıl önlenebilir?

Düzenli egzersiz ve aktif bir yaşam tarzı ile sırt ağrılarının önüne geçilebilir. Sırt, boyun ve karın kaslarınızı çalıştırarak ve işteyken düzenli olarak ayağa kalkmayı hatırlayarak sırt ağrısını ve buna bağlı sorunları önleyebilirsiniz.

Sırt ağrısı – Nasıl uyumalısınız?

Ağrılarınız varsa, tercih ettiğiniz tarafa doğru yan yatıp bacaklarınızı karnınıza doğru çekerek ve bacaklarınızın arasına bir yastık koyarak uyumanızı öneririz. Başınızın altında kullanacağınız yastık seçiminde, yastığı kullanırken hissettiğiniz rahatlık ön planda olmalıdır.

Sırt ağrısını hafifletmeye ne iyi gelir?

Isı uygulaması ve egzersiz sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Bunlar ağrıyı hafifletir ve sırt ağrısının nedenini ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar. Ağrı kesiciler de ağrıya karşı hızlı bir şekilde yardımcı olur ancak ağrının sebebini ortadan kaldırmaz.

Sırt ağrısı - Ne zaman doktora gitmelisiniz?

Isı uygulaması ve egzersiz ile düzelmeyen, inatçı ve şiddetli sırt ağrılarınız varsa bir doktora başvurmalısınız. Ayrıca keskin bir ağrı veya uyuşukluk hissettiğinizde de derhal doktora başvurmanızı öneriyoruz.