1. Anasayfa
  2. Ağrıyı tedavi edin
  3. Sırt ağrısı
  4. Sırt ağrısında ısı uygulaması
  5. Buradasınız: Sırt ağrısında ısı uygulaması

Sırt ağrısında ısı uygulaması

sırta ısı uygulaması yapan kadın

Sırt ağrısı birçok durumda ısı uygulaması ile rahatlatılabilir. Bu bölümde, sırt ağrısını rahatlatmak için ısı tedavisinin neden iyi bir seçim olabileceği ve ne tür ısı tedavilerinin mevcut olduğu açıklanmaktadır.

Ağrılı gerginlik çoğunlukla kasların yanlış gerilerek zorlanmasından kaynaklanır. Bu gerginlik nedeniyle kaslar sertleşir ve böylece kan dolaşımı bozulur. Isı tedavisinin etkisi bu temel tetikleyiciler üzerinden yani doğrudan derinlerdeki bu nedenlerle mücadele ederek başlar. Tamamen doğaldır ve ilaçlara özgü yan etkiler görülmez. Klinik çalışmalarda, derin ısı uygulamasının tıbbi etkinliğini test edilmiş ve kanıtlanmıştır. Sonuç olarak, bu şekilde gerçekleştirilen ısı uygulaması, ağrının giderilmesinde reçetesiz satılan ilaçlar kadar etkilidir.

ISI UYGULAMASI SIRT AĞRISINI NASIL HAFİFLETİR?

Sırt ağrısında etkili bir ısı tedavisi uygulaması, uzun süreli kas gevşemesi ve ağrıda akut ve gözle görülür bir rahatlama sağladığından oldukça tatmin edicidir. Isı uyaranları omurilikteki sinir merkezine girerken ağrı uyaranları ile mücadele ettiğinden, beyne belirgin şekilde daha az ağrı uyaranı ulaşır ve dolayısıyla beyindeki ağrı hissi aynı ölçüde azalır. Bununla birlikte, sırt ağrısının görüldüğü durumlarda ayrıca ısı aracılığıyla bağ dokusunun esnekliğinde ve kan dolaşımında da artış sağlanır. Metabolizma hızlanır, atık maddeler daha hızlı uzaklaştırılır ve besinler ağrıyan bölgelere daha çabuk ulaştırılır.

Sırt için ısı uygulaması: Sırt ağrısını hafifletme yöntemleri

Sırt bölgesine yönelik ısı tedavisi için birçok seçenek vardır. Aynı anda birkaç seçenek kullanılmamalıdır, bunun yerine bu seçenekler ardışık şekilde bir arada kullanılabilir. Örneğin, sıcak bir banyo sırt ağrısına karşı iyi bir ilk önlemdir ve sonrasında ThermaCare® ısı bantlarıyla uygulama yapılabilir. Cildi tahriş etmemek ve dolaşım sistemine aşırı yüklenmemek için banyonun çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir.

Sırt ağrısı için ısı uygulamasında, belirli kriterler karşılandığında maksimum etki elde edilir. Isı uygulamasında sıcaklık 40°C civarında olmalı ve ısı sekiz ila on iki saat boyunca sürekli olarak etki etmelidir. Bu süre zarfında, sıcaklık gergin kaslara ve ağrılı dokuya derinlemesine nüfuz ederek gerilimi azaltacaktır.  Son olarak bir başka diğer önemli nokta ise uygulama sırasında hafif hareketlerle gerginliği gidermeye yardımcı olmanızdır.

Aşağıdaki satırlarda sizlere sırt bölgesine yönelik farklı ısı tedavisi çeşitlerini tanıtacağız.

Sırt ağrısını hafifletmeye yönelik ısı bandı 

Isı bantları, yukarıda belirtilen kriterlerin karşılanması durumunda sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Isı bantlarında bulunan kapsaisin gibi etkin maddeler tarafından üretilen ısı, genellikle cildi aşırı uyararak sadece yüzeysel bir ısınma etkisi sağlar.

Buna karşın, ThermaCare® ısı bantları, 8 saate kadar yaklaşık 40°C'lik sabit terapötik yoğun ısı üretir ve cildi tahriş edici maddeler içermez.

Isı dokuya derinlemesine nüfuz ettikçe gerilim hafifler. Bu durum ağrıyı hafifletecek ve aynı zamanda ağrının nedenini ortadan kaldıracaktır.

2 cm

ThermaCare® kullanıldığında doku 2 cm derinliğe kadar ısınır.

Sırt için ısıtıcı etkili merhem

Merhem ve krem gibi topikal, yani harici ısı uygulamaları cildin üst katmanlarında daha iyi kan dolaşımı sağlayabilir. Ancak bu, gerilimden sorumlu olan daha derin kas katmanları üzerinde etkili değildir. Ek olarak, kapsaisin içeren ısı uygulaması kolayca cilt tahrişine neden olabilir. Sırta yönelik ısıtıcı etkili merhemler, sırt ağrısında derinden etkili ve uzun süreli ısı üretemez. Bu da, ısıtıcı etkili merhemlerin ağrının nedenine karşı etki göstermedikleri ve ağrıyı yalnızca geçici olarak rahatlatabilecekleri anlamına gelir.

Sırt için sıcak su torbası

Bir başka doğal ısı kaynağı da geleneksel sıcak su torbasıdır. Avantajı, sırt ağrısı yaşadığınızda evde sıcak su torbasını rahatlıkla kullanabilmenizdir. Bununla birlikte, en büyük dezavantajı, sıcaklığın kontrolüyle ilgilidir. Sıcak su torbalarında, sıcaklık başlangıçta genellikle çok yüksek olup bu da cilt tahrişi riskinin söz konusu olduğu anlamına gelir. Sıcak su torbası daha sonra soğur ve sıcaklık hızla düşer. Dolayısıyla, derin etki sağlayan 40°C'lik sıcaklık birkaç saat boyunca sürekli olarak korunamaz.

Sırt ağrısını hafifletmede kızılötesi lambalar

Kızılötesi A ışınları cildin derinliklerine nüfuz eder ve ağrı giderici termal radyasyon olarak da bilinen gerçek derin ısı şeklinde enerji yayar. Küçük kızılötesi lambalar kullanılarak uygulanan bölgesel tedavi ile özel kızılötesi ısı kabinleri kullanılarak uygulanan tüm vücut tedavisi birbirinden farklıdır. Kan dolaşımı tetiklenir, kas gerginliği giderilir, eklem ve omurlardaki blokajlar açılır.

Kullanım süresi ağrının şiddetine göre değişmekle birlikte genellikle saatlerle değil dakikalarla ölçülür. Bu yöntemin dezavantajı, tedavi süresince kızılötesi ısıtıcının altında kalmanız gerekmesi ve bu nedenle hareket kabiliyetinizin kısıtlanmasıdır. Tavsiye edilen 8 saatlik süre boyunca tedavi uygulanması pratik olarak mümkün değildir.

Sırt ağrısı ve ısıtıcı pedler

Kiraz çekirdekleri veya mısır taneleriyle vb. doldurulmuş ısıtıcı pedler sırt ağrısında da oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu pedler, mikrodalgada veya fırında birkaç dakika boyunca ısıtılır ve ardından ısı verir. Sonuç olarak, ısıtıcı pedlerin sıcaklığı genellikle biraz yüksektir ve bu da cilt tahrişi riskini artırır. Ayrıca, sıcak su torbaları ve kızılötesi lambalarda olduğu gibi, 8 saatlik bir süre boyunca sabit bir sıcaklık sağlanamaz. Sırt ağrısının görüldüğü durumlarda, ısıtıcı pedler kısa süreli bir ağrı kesici etkiye sahip olabilir ancak ağrının nedenini ortadan kaldırmaz.

Sırt ağrısına yönelik sıcak banyo

Kurutulmuş çiçekler gibi katkı maddeleri içeren sıcak banyolar veya saunaya gitmek de kasları gevşetmek için uygun bir yöntemdir. Bu yöntemle gereken yüksek derin ısı elde edilebiliyor olsa da, ağrı yaşayan kişilerin büyük bir kısmı için, kişinin kendisini tek seferde gerekli 8 saatlik süre boyunca bu ısı uygulamasına maruz bırakması pek olası değildir. Ayrıca, cildi tahriş etmemek ve dolaşım sistemine aşırı yüklenmemek için banyonun çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir.

THERMACARE® İLE SIRT BÖLGESİ İÇİN ISI TEDAVİSİ

Sırt ağrısını ısıyla tedavi etmenin birden fazla yolu vardır ancak bunlardan yalnızca birkaçıyla doğru sıcaklık üretilir veya terapötik derin ısı birkaç saat boyunca korunabilir. ThermaCare® ısı bantları tam olarak bu derin sıcaklığı üretir ve dolayısıyla sırt ağrısını etkili bir şekilde hafifletmeye ve ağrının nedenini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Esnek uygulama sayesinde, ısı bantlarını egzersizle birleştirerek sırt ağrılarıyla hızlı ve uzun vadeli şekilde mücadele edebilirsiniz.

SORULAR VE CEVAPLAR

Isı uygulaması sırt ağrısına iyi gelir mi?

Isı uygulaması, aşırı yüklenme veya kas gerginliğinden kaynaklanmayan, akut, spesifik olmayan sırt ağrısına iyi gelebilir. Sırttaki kasların gerilmesi durumunda, inflamasyon sürecinin başlangıcından 24 ila 72 saat sonra yapılan ısı uygulaması gerçekten iyi gelebilir. Herhangi bir şikâyetiniz varsa, öncesinde bir doktora başvurmanızı öneririz.

Sırt ağrısını gidermede sıcak mı yoksa soğuk mu daha faydalıdır?

Aşırı veya uygunsuz zorlanma ya da kas gerginliğinin neden olduğu spesifik olmayan sırt ağrısı, ısı uygulaması ile tedavi edilmelidir. Soğuk, akut inflamasyon sürecine bağlı sırt ağrısını gidermeye yardımcı olur. Eğer şüpheleriniz varsa, bir doktora başvurun.