Ağrıyı hafifletin: ThermaCare® ile ağrıyı ilaçsız tedavi edin

ThermaCare® ağrılı süreçlerde yanınızda: Kas ve eklem ağrılarınız için neler yapabileceğinizi keşfedin.

AĞRI NEDİR?

Ağrı, vücutta algılanan rahatsızlık verici hisleri ifade eden genel bir terimdir. Sinir sisteminin tetiklenmesinden kaynaklanır. Her ne kadar ağrının yoğunluğu ve süresi kişiye göre farklılık gösterse de ağrı, herkes için kısıtlayıcı ve rahatsızlık vericidir.

Ağrı, aynı zamanda vücuttaki bir rahatsızlıktan gelen bir uyarı işaretidir. Ağrı, kişinin dikkatini vücutta bir rahatsızlık olan bölgesine yöneltir. Akut ağrı, altında bir neden yatan bir ağrıdır ve birkaç gün ya da hafta boyunca sürer. Öte yandan kronik ağrı bir hastalık durumu olarak kabul edilebilir, psikolojik durumlardan kaynaklanabilir ve uzun süre devam eder.

KAS AĞRISI NASIL MEYDANA GELİR?

Kas ağrısı her anlamda rahatsızlık vericidir. Ağrı, kişisel tolerans sınırını aşan fiziksel, termal veya kimyasal uyarıcılarla tetiklenir. 

  • Vücudun kendi ağrı reseptörleri (nosiseptörler) uyarılır.
  • Ortaya çıkan bu sinyaller omurilik tarafından işlenir ve beyne iletilir.
  • Sinyal miktarı ne kadar artarsa bilinçli ağrı algısı da o kadar güçlü olur.

Ağrı sinyalleri omurilik üzerinden beyne iletilmekle kalmaz, istem dışı tepkiler şeklinde de işlenir:

  • Ağrı sinyallerinin sayısının artması (kalıcı duruş bozukluğu sebebiyle vb.) ve bununla bağlantılı ağrı, istem dışı hareketlerde artış olduğunu gösterir. Bu da iskelet kasına "kramp girmesini" beraberinde getirir.
  • Kramp giren kasa daha az kan gitmesi, ağrı veren durumun devam etmesine yol açar.

KAS AĞRISI İÇİN İLAÇSIZ TEDAVİ YÖNTEMLERİNE BAKIŞ

Sıcak ya da soğuk ile tedavi, ağrıyı hafifleten ilaçsız ve etkili bir çaredir. Ağrıyan bölgenin soğutulması veya ısıtılmasını hedefleyen termal uyarıcılar, omurilikten beyne iletim için sinir yollarının geçiş noktasında ağrılı uyaranı azaltır ve bu da ağrının hafiflemesini sağlar.

Ağrı dindirici ısı terapisi

Isı terapisi, vücuda tedavi amaçlı ısı uygulanmasını içerir. Bunun sonucunda kas dokusunun ısısı artar ve kasların gevşemesi sağlanır. Bu sayede kan dolaşımı ve doku iyileşmesi hızlanırken beynin ağrı algısı da azalır ve ağrı hafiflemiş olur.

ThermaCare® ısı bantlarının derin ısısı ağrıyı nasıl hafifletir?

ThermaCare® ısı bantları, sürekli ve kontrollü bir şekilde bölgesel bir ısı yayarken bu ısı, vücudun derinliklerine nüfuz ederek ağrıyı dindirmek için çeşitli etkilere sahiptir. Örneğin, derin doku ısısını artırarak kas gevşemesini tetikler ve kas elastikiyetini artırır, böylelikle hareket açıklığını artırır. Kan akışını hızlandırarak hasarlı dokunun iyileşmesine yardımcı olur. Dokuları uyaran ve omurilik yoluyla beyne ağrı sinyaller taşıyan derin termoreseptörleri etkinleştirerek beynin ağrı algısını azaltır.

  • ThermaCare® ısı bantları şu özelliklere sahiptir: Ortalama 40°C'lik terapötik ısı uygulaması.
  • Isı 8 saat boyunca sürekli olarak devam eder.
  • Sıcaklık, gergin kasların ve ağrıyan dokunun derinine nüfuz eder.

SIRT AĞRISI

Sırt ağrısı, yeterince egzersiz yapılmaması ve günlük ofis hayatı ile tarif edilebilecek bir yaşam tarzı nedeniyle batılı ülkelerde yaygın olarak görülmektedir. Buradan sırt ağrısının türleri, semptomları ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

üst sırt ağrısı yaşayan birey

BOYUN AĞRISI

Boyun, boğaz ve omuz bölgesindeki genel ağrılı şikayetler genellikle "boyun ağrısı" terimi altında özetlenir.

KAS GERGİNLİĞİ

İnsan vücudunda 650'den fazla kas vardır. Bunların 600'den fazlası iskelet kas sistemine aittir. Ağrı hissine sebep olan kas gerginliği burada oluşur. Gerginlik olduğunda ne olur?

sırt kas ağrısı yaşayan adam

EKLEM AĞRİSİ

"Kas-iskelet sistemi" genel terimi, kişinin hareket ettirmesi gereken her şeyi, yani kasları, eklemleri, kemikleri, tendonları ve bağları kapsar. Kas-iskelet sisteminden kaynaklanan ağrıya kas-iskelet ağrısı denir.

eklem ağrısı yaşayan birey

SORULAR VE CEVAPLAR

Ağrı nedir?

Uluslararası Ağrı Araştırmaları Derneği (IASP) ağrıyı, "gerçek veya potansiyel doku hasarıyla ilişkili, hoş olmayan bir duyusal ve duygusal deneyim*" olarak tanımlamaktadır. Yani ağrı, vücuttan gelen bir uyarı sinyalidir ve bize vücudun hangi bölgesinde sorun olduğunu gösterir. 

*Treede vd. (2019). „Chronic pain as a symptom or a disease: the IASP Classification of Chronic Pain for the International Classification of Diseases (ICD-11)“.

Kas ağrısı nedir?

Kas ağrısı, kaslarda (yaralanma, iltihap, aşırı kullanım, kasılma, burkulma veya gerginliğe bağlı olarak) meydana gelen ağrıdır.

Kas ağrısı nasıl meydana gelir?

Vücutta bir yara oluştuğunda, ağrı sensörleri omurilik üzerinden beyne ağrı mesajları gönderir. Beyin de karşılığında bu tehdide yönelik bir yanıt üretir.

Kas ağrısı konusunda ne yapabilirim?

Kas ağrısı, ilaçlı ve ilaçsız prosedürler dahil olmak üzere pek çok tedavi seçeneğiyle hafifletilebilir. İlaçsız tedavi seçenekleri arasında yer alan ısı terapisinin, sertleşen kaslardaki ağrı, hareket kabiliyeti ve esneklik üzerinde olumlu etkilerinin olduğu gösterilmiştir.