1. Anasayfa
 2. Ağrıyı tedavi edin
 3. Sırt ağrısı
 4. Buradasınız: Sırt ağrısı

Sırt ağrısı

Sırt ağrısı, yeterince egzersiz yapılmaması ve bütün gün ofiste oturarak çalışmak gibi bir yaşam tarzı nedeniyle batılı ülkelerde yaygın olarak görülmektedir.

Buradan sırt ağrısının çeşitleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

üst sırt ağrısı yaşayan birey

Sırt ağrısı, iş günü kaybı nedenleri arasında en yüksek orana sahip olan ve dünyada en yaygın görülen hastalıklardan biridir. Hemen hemen herkes hayatında en az bir kez sırt ağrısı yaşamıştır, yaşamaktadır veya yaşayacaktır. İş yeri devamsızlıklarının %50'si sırt ağrısından kaynaklanmaktadır. Bu durum hem işverenler hem de toplumun geneli açısından bir sorundur, zira sırt ağrıları nedeniyle alınan iş izinleri ve artan sağlık maliyetleri büyük bir yük haline gelmiştir.

Bu sorunla karşı karşıya olan kişiler açısından sonuçlar daha da ciddidir. Bu kişiler, bu rahatsızlıkla bağlantılı olarak bazen akut veya bazen kronik sırt ağrısına bağlı olarak günlük yaşamda hareket kabiliyetinin sınırlanması ve yaşam kalitesinde düşüş yaşarlar.

Sırt ağrısı türleri

Bel ağrısının spesifik ve spesifik olmayan tipte olmak üzere iki farklı türü vardır.

Spesifik sırt ağrısı

Spesifik sırt ağrısı, bir travmaya bağlı kırık veya fıtık ya da disk protrüzyonu (çıkıntısı) gibi yapısal bir omurga patolojisi veya daha kötü bir duruma (kanser) bağlı olarak ortaya çıkar. Bu tür sırt ağrısı erişkin nüfusun %10'undan azında görülmektedir.

Spesifik olmayan sırt ağrısı

Spesifik olmayan sırt ağrısı en yaygın görülen sırt ağrısı türüdür ve sırt ağrılarının %95,5'inden sorumludur. Belirli bir nedeni yoktur. Spesifik olmayan sırt ağrısı genellikle kas tutulması gibi işlevsel bir soruna dayanır. Bu ağrılarda ısı ve egzersiz ile kaslardaki gerginliğin rahatlatılması sırt ağrısında iyileşme sağlar ve genellikle sonrasında herhangi bir hasar kalmaz. Bu tür sırt ağrıları 2 hafta ila 6 ay arasında düzelir.

SIRT AĞRISININ SÜRESI: AKUT, SUBAKUT, KRONIK

Sırt ağrıları, ağrının başlangıcından itibaren geçen süreye göre Akut, Subakut ve Kronik olarak birbirinden ayırt edilebilir.

Akut

Akut sırt ağrısı, ağrı başlangıcından itibaren 4 haftaya kadar süren ağrıdır. Bu ağrı, akut inflamatuvar bir süreçten kaynaklanır.

Subakut

Subakut sırt ağrısı, ağrı başlangıcından itibaren yaklaşık 4 hafta ila 6 hafta arasında sürer. Isı tedavisiyle birlikte uygulanan egzersiz tedavisi, subakut sırt ağrısı tedavisine yardımcı olabilir.

Kronik

Gerekli önlemler alınmadığında, ağrı bir süre sonra daha düzenli aralıklarla ve yoğun bir şekilde geri dönebilir. Kronik sırt ağrısı 6 haftadan uzun süren ağrıdır.

Geçmeyen sırt ağrısı, sinir sistemi üzerinde aşırı yük oluşturur ve sinir sistemini o kadar çok uyarır ki aşırı uyarılmanın kendisi ağrıyı tetikleyici bir unsur haline gelir ve asıl neden ortadan kaldırıldıktan sonra bile ağrı devam eder. Yaşam kalitesini eski düzeyine getirmek için uygulanabilecek ısı tedavisi gibi çok sayıda ağrı giderici tedavi seçeneği vardır.

Bununla birlikte, sırt ağrısı yaşayan kişiler uzun vadede en çok egzersizden fayda görür. Kasılan kaslar göz ardı edilmemeli, bunun yerine örneğin yoga eğitimi sırasında kaslar gevşetilmeli veya sırt egzersizleri ile kaslar güçlendirilmelidir.

SIRT AĞRISI: RAHATSIZLIĞIN NEDENLERİ

Sırt ağrısı pek çok faktöre bağlı bir patolojidir. Burada biyolojik, psikolojik ve sosyolojik olmak üzere üç ana faktörün ayrımı yapılabilir. Dolayısıyla, söz konusu sorunun yalnızca tek bir çözümü yoktur. Ağrının doğru bir şekilde tedavi edilebilmesi için bel ağrısının ortaya çıkış sürecinde rol oynayan tüm faktörler dikkate alınmalıdır.

Sırt ağrısı: Biyolojik faktörler
 • Omurlar arası diskte veya omur gövdesinde aşınma ve yıpranma
 • Boyunda incinme veya kırıklar gibi yaralanmalar
 • Osteoporoz (kemik kaybı), ankilozan spondilit (göğüs ve bel omurgasının sertleşmesi), skolyoz (omurga eğriliği) veya Scheuermann hastalığı (11-15 yaş arası çocuklarda büyüme bozukluklarının neden olduğu kamburluk) gibi iskelet sistemi hastalıkları, romatizma.
 • Omurgada tümör varlığı
 • Sıkışmış bir sinir gibi mekanik nedenler
 • Doğuştan gelen sebepler: Spina bifida (omurilik kanalının açık olması)
 • Eklemlerde aşınma ve yıpranma (osteoartrit)
 • Duruş bozukluğu (örneğin, iş yerinde çok uzun süre oturmak nedeniyle)
Sırt ağrısı: psikolojik faktörler
 • Stres
 • Depresyon
 • Ruhsal çatışmalar
 • Korku

Sırt ağrısında sorunların bir kısmı zihinde başlar. “Dayanması zor bir sorun” yaşayan kişiler, stres ve psikolojik baskı altında kalabilir. Stres, korku ve diğer duygusal çatışmalara bağlı olarak kaslar gerilir ve psikolojiyle bağlantılı sırt ağrısına yol açabilir.

Sırt ağrısı: Semptomların tanınması

Sırt ağrısı başlamadan önce, farkına varılması gereken bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Bu sayede, ortaya çıkar çıkmaz sırt ağrısı ile mücadeleye başlanabilir. Aşağıdaki semptomların ortaya çıkması durumunda, sorunların önüne geçebilmek için sırtınıza daha fazla dikkat etmeniz önerilir.

 • Fiziksel yorgunluk
 • Hareket kabiliyetinin sınırlanması
 • Karıncalanma hissi
 • Bacaklarda veya kollarda güçsüzlük
 • Sabahları eklem sertliği
 • Ani keskin ağrı
 • Ayakta dururken ağrı
 • Güçsüz hissetme
 • Kaslarda gerginlik

Ağrının habercisi olan belirtiler başlangıçta oldukça sıradan görünür ve bir doktor tarafından analiz edilmediklerinde sırt ağrısı semptomu olarak tanımlanamayabilir. Özellikle, daha önce sırt problemleri yaşamamış olan kişiler, genellikle bu günlük problemleri herhangi bir olası sırt problemi ile ilişkilendirmezler. Sırt ağrısının semptomatik başlangıç aşaması kolayca gözden kaçabilir. Uyuşma veya keskin ağrı hissi gibi bariz fiziksel semptomların görülmesi durumunda derhal bir doktora başvurmak gerekir.

SIRT AĞRISI VE ISI TEDAVİSİ

Boyun ve sırt ağrısının nedenleri çok farklı olabileceğinden tedavi kişiye özel olmalıdır. Kesin olan tek şey, non spesifik sırt ağrılarının, ağrının kronikleşmesini önlemek adına bir ağrı hafızası oluşmadan önce derhal tedavi edilmesi gerektiğidir. Sırt ağrısı için ThermaCare® ısı bantları, spesifik olmayan sırt ağrısını dindirmek için yaklaşık 40°C'lik yoğun terapötik ısı üretir.

SORULAR VE CEVAPLAR

Sırt ağrısının kaynağı nedir?

Sırt ağrısı birçok faktöre bağlı bir patolojidir ve birden fazla nedeni olabilir. Bu faktörler biyolojik, psikolojik veya sosyolojik olabilir ve stres veya duygusal çatışmaların yanı sıra kas gerginliği, yaralanmalar, kas-iskelet sistemi hastalıkları veya diğer nedenler tarafından tetiklenebilir.

Sırt ağrısı nereye yayılabilir?

Sırt ağrısı omuzlara, boyuna, başa yayılabilir.

Sırt ağrısı nasıl önlenebilir?

Aktif ve düzenli egzersiz ile sırt ağrılarının önüne geçilebilir. Güçlü karın ve sırt kasları, destek işlevini yerine getirerek omurgaya yardımcı olur ve böylece sırt ağrısını önler.

Sırt ağrısı ne kadar sürer?

Akut sırt ağrısı 4 haftaya kadar sürebilir. Subakut sırt ağrısı 4-8 hafta, kronik sırt ağrısı ise 8 haftadan uzun sürer.

Sırtınızdaki bir inflamasyon durumunu nasıl fark edebilirsiniz?

İstirahat sırasında bir ağrı hissederseniz bunun sebebi büyük olasılıkla bir inflamasyondur. Bununla birlikte, gerçekten bir inflamasyon olup olmadığını ve bunun nasıl tedavi edilmesi gerektiğini yalnızca doktor belirleyebilir.