1. Anasayfa
  2. Ağrıyı tedavi edin
  3. Boyun ağrısı
  4. Boyun ağrısı için ısı uygulaması
  5. Buradasınız: Boyun ağrısı için ısı uygulaması

Boyun ağrısı için ısı uygulaması

boyun ağrısı için ısı uygulaması

Isı uygulaması, boyun ağrısını hızlı bir şekilde dindirmek için birçok insan tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Bunun sebebi, vücudun ısıya anında tepki vermesidir. Isı uygulaması gerginliğe bağlı ağrılara iyi gelir ve kan damarlarını genişleterek, hasarlı dokuyu onararak ve ağrı hissini azaltarak üçlü etki sağlar. Bu etki, boyun bölgesinde hemen fark edilir: Ağrı diner dinmez kaslar gevşeyebilir. Isı tedavisinin etkisini nasıl gösterdiğini buradan öğrenebilirsiniz.

Isı tedavisi, boyun ağrısı için iyi bir seçimdir.
Bunun nedeni, vücudun ısıya anında tepki vermesidir. Kan akışını artıran vazodilatasyon mekanizması ve doku iyileşmesini arttırıcı etkisi sayesinde gerginliğe bağlı boyun ağrılarına iyi gelir. Isı ayrıca kutanöz sinirlerle etkileşimi nedeniyle iyi bir ağrı kesicidir. Ağrı azaldığında kaslar gevşeyebilir. Isı tedavisinin nasıl etki ettiğini buradan öğrenebilirsiniz.

BOYUN AĞRISINDA SICAK UYGULAMAK MI SOĞUK UYGULAMAK MI DAHA İYİDİR?

Sıcak uygulaması, gerginlikten kaynaklanan boyun ağrılarında kasları gevşetmek ve ağrıyı gidermek için idealdir. Ancak boyun ağrısı gerginlikten değil de iltihaplanma süreçlerinden kaynaklanıyorsa ısı uygulaması kullanılmamalıdır. Böyle durumlarda soğuk tedavi yöntemleri (soğuk kompresler, ağrı giderici soğutucu jeller vb.) daha uygundur. Tedaviye başlamadan önce, boyun ağrısının nedeninin bir doktor tarafından belirlenmesini öneriyoruz.

Isı uygulaması, kasları gevşetmek ve ağrıyı dindirmek için oldukça faydalı olabilir ancak bu yöntemi ne zaman kullanacağımızı biliyor olmamız gerekir. Örneğin, boyun ağrısının akut inflamatuvar bir süreçten kaynaklandığı durumlarda ısı uygulaması önerilmez.

Olası bir kanamanın eşlik ettiği travma durumlarında da ısı tedavisi uygun değildir. Böyle durumlarda soğuk uygulaması daha yararlı olabilir ancak soğuk uygulamasının iyi bir ağrı kesici olmakla birlikte bir anti-inflamatuvar tedavi olmadığı ve ayrıca tek başına kullanıldığında lenfatik drenaja iyi gelmediği de unutulmamalıdır. Bununla birlikte, doğru teşhis koyabilecek bir doktora gitmenizi öneriyoruz.

BOYUN AĞRISINI HAFİFLETEN ISI TÜRLERİ

Farklı ihtiyaçlara yönelik çeşitli ısı uygulamaları mevcuttur. Burada sizler için en sık kullanılan teknikleri ve ev çözümlerini özetledik ve bunların nasıl işe yaradıklarını açıkladık.

Isı bantları ve sargıları

Isı bantları ve sargılarının boyun ağrısında kullanımı oldukça yaygındır. Doğrudan ağrıyan bölgeye yapıştırıldıkları ve orada uzun süre etkilerini gösterdikleri için kullanımları oldukça pratiktir. Bu özellikleri, dışarıdan bakıldığında kıyafetin altında belli olmayacak şekilde kişinin hareket kabiliyetini kısıtlamadan saatlerce kullanılabilecekleri anlamına gelir. Hareket halindeyken, işte ya da evde temizlik yaparken veya spor yaparken rahatlıkla kullanabilirsiniz. Isı, saatlerce dokuya derinlemesine nüfuz ettiği ve böylece ağrıdan etkilenen kasların gevşemesini sağladığı için uzun süreli bir etkiyi beraberinde getirir. 

Boyun ve omuzlarda kullanıma yönelik ThermaCare® ısı bantları herhangi bir farmasötik madde içermez, bunun yerine bu ısı bantları kendilerini oksidasyon işlemi yoluyla ısıtır. Yatıştırıcı etki sağlayan ısı, doğrudan kas dokusunun derinliklerine ulaştırılır. Bu ısı uygulaması kesinlikle ilaç içermez ve genellikle iyi tolere edilir. Diğer avantajları: Boyun ve omuz için ThermaCare® ısı bantları 30 dakika içinde yaklaşık 40°C'ye kadar ısınır ve bu ısıyı 8 saat boyunca korur. Bu tedavi edici etki, ağrıda dokulara zarar vermeyen hızlı bir rahatlama hissinin yanı sıra kaslarda bir gevşeme sağlar.

Sıcak su torbası

Sıcak su torbası, boyun ağrısında kullanılabilecek en geleneksel ev çözümlerinden biridir. Bununla birlikte, modern ısı sargıları ve bantları ile karşılaştırıldığında, çok bariz bir dezavantajı hemen göze çarpar. Boyunda sıcak su torbası varken otururken ya da uzanırken hareket etmek mümkün değildir. Ayrıca sıcak su torbalarını hareket halindeyken de kullanamazsınız. Diğer bir dezavantajı ise, sıcak su torbalarının bir ısı bandı veya sargısı kadar uzun süre dayanmaması ve dolayısıyla gün içinde birçok kez suyun yeniden ısıtılmasının gerekmesidir.

Sıcak havlu rulosu

Sıcak suyla ıslatılan ve dikkatlice yuvarlanarak tedavi edilecek bölgeye uygulanan bir veya iki kalın havlu, boyun bölgesinde kullanım bakımından çoğu sıcak su torbasına göre biraz daha iyidir ancak yine de aktif bir yaşam tarzı açısından uygun değildir. Bunun dışında, tıpkı sıcak su torbaları gibi hızla ısı kaybederler.

boyun ağrısı için havlu ile ısı uygulaması

Boyun ağrısı için ısı pedi

Isı pedleri; kiraz çekirdeği, üzüm çekirdeği, darı, karabuğday vb. gibi birçok farklı türde çekirdek ve tahıl ile doldurulabilir. Yaygın şekilde kullanılan bu ev çözümü çoğunlukla mide ağrısı için kullanılır. Bu ped veya torba fırında ya da mikrodalgada ısıtılır ve ağrıyan bölgenin üzerine koyulur.  Boyun ağrısının tedavisindeki kullanımı bakımından söz konusu olan sorun, sıcak su torbasında olduğu gibi, tahıl doldurulmuş pedlerin kullanılmasının kişinin hareketini engellemesidir. Ayrıca, iyi bir ısıtma bandının aksine, ısı üretimi saatlerce korunamaz.

Uyarı: Kontrendikasyon

Akut inflamatuvar durumların söz konusu olduğu vakalarda (başlangıçtan 24 ila 48 saat sonra), inflamatuvar durumu daha da yoğunlaştıracağından, ısı tedavisi ters etki yaratabilir. Kardiyovasküler sorunlar, dolaşım bozuklukları, diyabet, ateş ve ilgili bölgede yaralanmaların olduğu durumlar ısı tedavisinin kullanımı için uygun değildir.

Elektrikli ısıtıcı pedler ve battaniyelerle ısı tedavisi

Isıtıcı ped ve battaniyelerin kullanımı, sıcak su torbaları veya tahıl doldurulmuş pedlere kıyasla boyun ve omuzların çevresini sarmak açısından genellikle daha kolaydır. Kademeli olarak ayarlanabilen kesintisiz ısı kaynağı ve yıkanabilir kılıf bu durumda pratiktir. Bununla birlikte, ısıtıcı pedlerin en büyük dezavantajı, hareket özgürlüğünü ciddi şekilde kısıtlayan güç kablosudur. Bunlar, yatakta yatarken veya koltukta otururken kullanım için oldukça uygundur ancak örneğin jimnastik egzersizleri için uygun değildir.

Modern ısıtıcı pedler sayesinde artık olası aşırı ısınma konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Piyasada yaygın olarak bulunan ürünlerde aşırı ısınma sensörleri ve otomatik kapanma özellikleri gibi çeşitli güvenlik önlemleri mevcuttur. Ancak eski modeller, kullanımdan önce uygunluk açısından iyice kontrol edilmeli ve uygun şekilde atılmalıdır.

 

Boyun ağrısı için kızılötesi lamba 

Boyun gerginliğinde sıkça kullanılan bir başka popüler ev çözümü, kızılötesi ışınları kaslara birkaç milimetre derinliğinde nüfuz eden ve burada rahatlatıcı bir ısı sağlayan kızılötesi lambalardır. Bu işlem kasları gevşetirken kan dolaşımını ve metabolizmayı uyarır. Boyun ve omuzlardaki kas bölgeleri, kızılötesi lamba veya kızılötesi ısıtıcı ile özel olarak tedavi edilebilir. 

Gerginliğe bağlı boyun ağrısı için 10 - 20 dakikadan oluşan iki günlük tedavi kürleri önerilir. Daha uzun seanslar cilt yanıklarına neden olabilir. Kızılötesi ışık gergin kaslara iyi gelse de bariz bir dezavantaja sahiptir. Bu yöntemde ısının etki süresi, ThermaCare® ısı bantlarının sağladığı yoğun ısıya kıyasla oldukça kısadır ve tedavi sırasında hareket özgürlüğü son derece kısıtlıdır.

Saunada ısı tedavisi

Sauna, boyundaki gerginliği rahatlatmak için iyi bir yerdir. Ortam havasının bir soba yardımıyla 110°C'ye kadar ısıtılması (örneğin Fin hamamı) bunun en klasik türüdür. Bunun alternatifi, vücudu doğrudan ve sadece 70°C'ye kadar ısıtan kızılötesi saunadır. Kızılötesi radyasyon dokuya derinlemesine nüfuz eder ve doku içerisinde rahatlatıcı bir ısı sağlar. Kızılötesi saunanın her türlü gerginlik üzerinde oldukça yararlı bir etkiye sahip olmasının sebebi budur. 

Bununla birlikte, tercih ettiğiniz sauna türü ne olursa olsun, boyun ağrısı tedavisi konusunda zaman ve mekân açısından kısıtlanırsınız. Ayrıca, eğer kendinize ait bir saunanız yoksa bu tür bir ısı tedavisini almanın yollarını bulmanız gerekir.

Boyun ağrısı için sıcak banyo

Ilık su, gerginliğin giderilmesi açısından yararlıdır. Evdeki küvet veya duş, gergin kasları en azından kısa bir süreliğine de olsa gevşetme fırsatı sunar. Sıcak bir banyo için lavanta, kır çiçekleri veya melisa içeren rahatlatıcı banyo ürünlerinin kullanılmasını öneriyoruz. Duş başlığından akan suyla gergin omuzlara ve boyundaki kaslara güçlü su basıncı altında masaj yapılabilir. Ilık bir banyonun 20 dakikadan uzun sürmemesi gerektiğinden, sıcaklığın süresi de oldukça kısadır. Küvet yeterince derin değilse, özellikle boyun ağrısı durumlarında, etkilenen tüm kas bölgesini uzun süre ve rahat bir şekilde suyun içerisinde tutmak zordur.

 

Boyun için fango ve çamur içeren ısı paketleri

Fango çamuru ve doğal çamur içeren ısı paketleri de sıklıkla boyun ağrısı için kullanılır. Fango ve moor, jeolojik süreçlerin sonucunda ortaya çıkan ve cilt ve doku için yararlı olduğu düşünülen mineralleri (peloid) yüksek konsantrasyonda içeren karışımlardır. Peloidler ısıyı muhafaza edebildiğinden, sırt ve boyun ağrısını tedavi etmede yaygın olarak kullanılırlar. Isı bantları veya ısıtıcı pedlerin aksine, sıcaklığı saatlerce sabit tutamazlar ve ayrıca her yerde kullanılamazlar. Bu nedenle tedavinin evde veya örneğin bir fizyoterapi merkezinde uygulanması gerekir.

ÖZET: BOYUN AĞRISI IÇIN ISI UYGULAMASI

Isı, gerilmeye bağlı boyun ağrısını gidermeye yönelik, dokulara zarar vermeyen ve ilaç içermeyen bir yöntemdir. Burada açıklanan yöntemlerin çoğu, çok fazla ön bilgi sahibi olmadan evde tek başlarına veya birlikte kullanılabilir. Boyun ağrılarınızı hareket ederken, çalışırken veya boyun egzersizleri yaparken tedavi etmek istiyorsanız, boyun ve omuzlarda kullanım için ThermaCare® ısı bantlarını kullanabilirsiniz. Bu konuda doğru tanıda bulunabilecek bir doktoru ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Sorular ve cevaplar

Isı uygulaması boyun ağrısını dindirmeye yardımcı olur mu?

Isı uygulaması, kas gerginliğinin neden olduğu boyun ağrısını dindirmeye yardımcı olur. Bunun nedeni, ısının ağrı uyaranının iletimini engellemesi, kan dolaşımını hızlandırması ve ağrı hissini azaltmasıdır. Ağrı azaldığında kas gevşeyebilir.

Boyun ağrısına sıcak uygulaması mı yoksa soğuk uygulaması mı daha iyi gelir?

Isı uygulaması, gerginliğe bağlı boyun ağrısına iyi gelir. Dokuya nüfuz eder, dokudaki kan dolaşımını artırır ve ağrı hissini azaltır ve böylece gergin kaslar gevşeyebilir. Soğuk uygulaması, akut iltihaplanma süreçlerinde en iyi seçimdir (ağrı ortaya çıktıktan sonraki 24-72. saatler arasında)